Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Biegus arktyczny (Calidris melanotos)
Systematyka
rząd: siewkowe(Charadriiformes)
rodzina: bekasowate(Scolopacidae)
gatunek: Biegus arktyczny (Calidris melanotos)
Charakterystyka/ morfologia
Większy od biegusa zmiennego. Obie płci ubarwione identycznie. Jest to masywnie zbudowany biegus ze stosunkowo długą szyję i małą głową. Nasada dzioba i nogi oliwkowe. W szacie godowej pióra na wierzchu ciała są ciemnobrązowe z płowymi brzegami. Szyja, wole i góra piersi ciemnobrązowe, mocno kreskowane, ostro odgraniczone od białego brzucha.. Spód ciała i podgardle białe. W szacie spoczynkowej wierzch ciała jaśnieje, a pokrywają go ciemne plamy. Młody z daleka wygląda jak biegus zmienny. Na wierzchu ma długie jasne paski przypominające rysunek bekasów. W locie, ogólnie ciemny z wąskim paskiem skrzydłowym. Zatrzymuje się nad mulistymi i trawiastymi brzegami wód. Długość ciała ok. 19-24 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 26-45 cm waga ok. 31-126 g
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje tundrę od Tajmyru po zachodnie wybrzeża Zatoki Hudsona. Zimuje w Ameryce Południowej oraz na Dalekim Wschodzie, w południowo-wschodniej Australii na Tasmanii i Nowej Zelandii. Zamieszkuje suche obszary tundry. Zimą morskie wybrzeża .Do Polski zalatuje sporadycznie. Żywi się mięczakami i innymi bezkręgowcami.
Rozwój osobniczy
Gniazdo zakłada na ziemi. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w czerwcu-lipcu 4 jaja, które są wysiadywane są przez okres około 22 dni przez samicę. Samiec strzeże wysiadującej samicy. Samce często opuszczają partnerkę tuż przed wylęgiem, , ale czasem razem z samicą opiekują się pisklętami.
Status gatunku
W Polsce biegus arktyczny obserwowany był zaledwie kilka razy. Nie przystępuje u nas do lęgów. Objęty jest ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.