Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Biegus płaskodzioby, biegusik (Limicola falcinellus)
Systematyka
Rząd: siewkowe (Charadriiformes)
Rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
Rodzaj: biegusik (Limicola)
Gatunek: Biegus płaskodzioby, biegusik (Limicola falcinellus)
Charakterystyka/ morfologia
Obie płcie ubarwione jednakowo. W upierzeniu godowym wierzch ciała ciemnobrązowy z jasnymi brzegami piór. Na wierzchu głowy dwie białawe pręgi. Rozjaśnione również boki głowy. Wole szarordzawoszare z ciemnymi plamkami. Brzuch i podogonie białe. Dziób brązowawo-żółtawy z ciemnym końcem, łukowato wygięty i spłaszczony. Nogi szare. W upierzeniu spoczynkowym mniej kontrastowy, wole jaśniejsze.. Osobniki młodociane podobne do dorosłych w szacie godowej, tylko jaśniejsze. Długość ciała ok. 16-17 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 33-35 cm, masa ciała 30-65 g
Biotop/ preferencje pokarmowe
Siedliskiem tego biegusa jest błotnista tundra i bagna. Zamieszkują porośnięte turzycami tereny w obrębie torfowisk niskich, niekiedy także wyżej, w strefie brzezin i wierzbin. Spotyka się je pojedynczo lub w niewielkich grupach, często w towarzystwie biegusów zmiennych od których różnią się powolniejszymi ruchami podczas zerowania. Na lęgowisku zjada głównie chrząszcze i komary, podczas przelotów i na zimowiskach pierścienice, skorupiaki i mięczaki. Zjada też nasiona.
Rozwój osobniczy
Gniazdo buduje samica na niedostępnej powierzchni szlamu, podczas gdy samiec śpiewem oznacza granice terytorium. Tworzy niewielkie kolonie. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w czerwcu-lipcu 3–4 żółtawych, brązowo plamkowanych jaj. Jaja wysiadywane są przez okres 21 dni przez obydwoje rodziców. Młodymi opiekują się oboje rodzice, lecz samica zazwyczaj opuszcza potomstwo przed pierzeniem.
Status gatunku
W Polsce jest ptakiem przelotnym, spotykanym liczniej od lipca do września, wyjątkowo w maju. Regularnie na wybrzeżu, rzadko w głębi kraju. Objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała : Wanda Kula