Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Dzięcioł białogrzbiety (Dendrocopos leucotos)
Systematyka
rząd: dzięciołowe (Piciformes)
rodzina: dzięciołowate (Picidae)
gatunek: Dzięcioł białogrzbiety (Dendrocopos leucotos)
Charakterystyka/ morfologia
Największy z czarno- białych dzięciołów pstrych. Większy i mocniej zbudowany niż dzięcioł duży, ma także wyraźnie dłuższy dziób, brak u niego dużych, białych plam na barkach. Samiec i samica podobne do siebie. Samiec ma białe czoło z czerwonym nalotem i czerwoną czapeczkę, samica białe czoło i czarną czapeczkę. Obie płci mają górną część grzbietu czarną, dolną zaś białą. Skrzydła czarne z białymi poprzecznymi pręgami. Czarny ogon ze skrajnymi sterówkami biało-czarnymi. Spód biały z czarnymi podłużnymi kreskami. Podogonie czerwone. Długość ciała do 25–28 cm, rozpiętość skrzydeł 44–45 cm, masa ciała ok. 100 g.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje luźne, pierwotne drzewostany liściaste i mieszane z wysokim udziałem usychających i martwych drzew, zazwyczaj w pobliżu rzek i ich rozlewisk. Żerujący dzięcioł białogrzbiety odkuwa duże kawałki kory i drewna, często leżącego, robiąc w nim głębokie dziury. Głównie żywi się żyjącymi w próchniejącym drewnie larwami chrząszczy. Nie gardzi też mrówkami, a zimą i jesienią również nasionami, jagodami i orzechami.
Rozwój osobniczy
W okresie godów odzywa się rzadziej od dzięcioła dużego, ciszej i bardziej miękko. W podnieceniu wydaje zgrzytliwy terkot. Werbel trwa natomiast znacznie dłużej niż bębnienie dzięcioła dużego, pod koniec jest coraz szybszy i cichszy. Gniazduje w dziupli z podłużnie owalnym otworem , wykutej przez samca i samicę w wilgotnym, zbutwiałym drzewie, zazwyczaj brzozie l, osice lub klonie jaworze zazwyczaj 5 metrów nad ziemią. Wyprowadza jeden lęg w roku. w kwietniu lub maju składa 3 do 5 jaj. Jaja wysiadywane są przez okres około 11 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 4 tygodniach.
Status gatunku
W Polsce objęty ochroną gatunkowa ścisłą. Wymaga ochrony czynnej. Współczesna gospodarka leśna spowodowała znaczny spadek jego liczebności.
Przygotowała: Wanda Kula