Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Edredon (Somateria mollissima)
Systematyka
rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
rodzina: kaczkowate (Anatidae)
gatunek: Edredon (Somateria mollissima)
Charakterystyka/ morfologia
Duża kaczka nurkująca o dużej głowie i masywnym dziobie. Samiec wierzch głowy czarny, za czarną plamą na karku i po bokach jasnozielone pole. Cały wierzch ciała śnieżnobiały , spód czarny. Na wolu łososioworóżowy nalot. Lusterko na skrzydle w postaci wąskiej, białej kreski. Samica na całym ciele szarobrązowa, z ciemniejszymi, poprzecznymi falami z białą przepaską na skrzydłach. Młode przypominają wyglądem samice lecz są ciemniejsze, matowe i bez białej przepaski. Do drugiego lub trzeciego roku upierzenie młodych stopniowo się zmienia. Długość ciała 55- 60 cm, rozpiętość skrzydeł 110- 112 cm, waga 1,5 – 2,6 kg. Podczas pływania kładzie zwykle głowę na grzbiecie, często nurkuje, fruwa tuż nad wodą w rzędach. Podczas przelotów spotykana na naszym wybrzeżu. W głębi lądu spotyka się je rzadko i tylko pojedyncze osobniki.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje płaskie brzegi morskie o ubogiej roślinności oraz wysepki. Poza sezonem lęgowym przebywa również na otwartym morzu. Żywi się drobnymi zwierzętami wodnymi: morskimi skorupiakami, mięczakami, rozgwiazdami, jeżowcami, meduzami, pierścienicami oraz glonami chwytanymi blisko powierzchni wody na płyciznach morskich lub podczas nurkowania, a nurkuje na głębokość do 10 m długo i wytrwale.
Rozwój osobniczy
Podczas toków wykonuje charakterystyczne ruchy, między innymi przekręca głowę ku tyłowi i wydaje chrapliwe dźwięki. Gniazduje w luźnych koloniach w pobliżu wody., wśród kamieni i krzewów, wrzosu lub traw. Gniazdo jest bogato wyścielone puchem tworzącym jedną plastyczną masę, dającym się dobrowolnie rozgarniać i zagarniać. Gniazda, które zakłada na ziemi, specjalnie nie ukrywa, można się na nie natknąć będąc w pobliżu terenów lęgowych. Wyprowadza jeden lęg w roku. Od kwietnia do lipca samica składa 4 do 12 szarozielonych jaj , wysiaduje je 28 dni, jedząc bardzo skąpo. Z gniazda w razie niebezpieczeństwa ucieka w ostatniej chwili. Pisklęta w ciemnym puchu opuszczają gniazdo wkrótce po wylęgu. Uzyskują samodzielność po 56 dniach. W wodzie dołączają często do innych rodzin, tworząc wielkie stada.
Status gatunku
Ma w wielu rejonach np. w Islandii , duże znaczenie gospodarcze, dostarcza cennego puchu, który zbiera się z gniazd ( z jednego gniazda do 35 g puchu).. Niezbędna jest ochrona jego miejsc lęgowych
.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.