Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Gęś zbożowa (Anser fabalis)
Systematyka
Rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
Rodzina: kaczkowate (Anatidae)
Gatunek: Gęś zbożowa (Anser fabalis)
Charakterystyka/ morfologia
Samiec i samica, a także osobniki młodociane ubarwione są jednakowo. Ciało krępe, długa szyja, krótki ogon i nogi. Ogólnie ubarwiona szarobrązowo, na grzbiecie i bokach poprzeczne jasne prążki. Podogonie i ogon biały. Łapy pomarańczowe, masywny dziób czarny u nasady i końcu z pomarańczowymi plamami. W locie widać z przodu ciemnoszare skrzydła. Jesienią pojawia się w dużych stadach liczących tysiące osobników. Podobna do gęsi gęgawy, ale jest ciemniejsza i widać różnice po głowie. Dobrze pływa, śpi na wodzie lub na brzegu. W locie często formują klucze. Długość ciała 75 cm, rozpiętość skrzydeł 160 cm, masa 1,7 – 3,6 kg.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje tundrę i tajgę, preferuje okolice rzek i jezior. Zimuje na terenach pokrytych niską roślinnością zielną szukając nieużytków, odludnych wybrzeży, rozległych pól i pastwisk, jak i wód otwartych. Trudno zbliżyć się do takich stad, bo są bardzo czujne i wśród nich znajdują się strażnicy obserwujący nieustannie najbliższe otoczenie. Poza okresem lęgowym odbywają rankami i wieczorami przeloty na żerowiska i miejsca spoczynku. Żywi się zielonymi częściami roślin, które zbiera głównie na lądzie. Są to trawy i rośliny wodne.
Rozwój osobniczy
Gniazduje w pobliżu zbiorników wodnych w tajdze i tundrze. Gniazdo to zagłębienia w ziemi wysłane puchem z dodatkiem mchu i trawy w pobliżu wody w odosobnionych miejscach na wybrzeżach jezior i rzek, wysepkach lub bagnach. Ptaki gniazdują parami. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu – czerwcu 3 do 6 brudnobiałych jaj o wymiarach 84 x 55,9 mm. Jaja wysiadywane są przez okres 25 – 30 dni przez samicę. Gęsiory jednak znajdują się w pobliżu i opiekują młodymi. Pisklęta usamodzielniają się po 40 – 50 dniach. Gąsięta po 2 miesiąca potrafią już latać i na przełomie sierpnia i września opuszczają tereny lęgowe. Mają matowe upierzenie o piórach z brązową obwódką.
Status gatunku
Gatunek łowny od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego do 31 stycznia. Zdarza się, że przynoszą szkody rolnikom, w czasie przelotów mogą niszczyć zasiewy.
Przygotowała: Wanda Kula