Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
JELONEK ROGACZ (Lucanus cervus Linnaeus, 1758)
Systematyka
rząd: chrząszcze (Coleoptera)
rodzina: jelonkowate (Lucanidae)
rodzaj: jelonek (Lucanus)
gatunek: jelonek rogacz (Lucanus cervus Linnaeus, 1758)
Rolex Replica
Charakterystyka/ morfologia
Gatunek z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym. Samce posiadają rozbudowane żuwaczki i osiągają wielkość do 80mm, samice do około 50 mm. Pokrywy u obu płci i żuwaczki samców brązowe, brązowoczerwone. Samce są największymi chrząszczami europejskimi.
rolexreplica.cz
Biotop/ preferencje pokarmowe
Jelonek preferuje pierwotne, prześwietlone dąbrowy z dużą ilością padłego drzewa dębowego, w którym rozwijają się larwy. Owady dorosłe żywią się sokami wyciekającymi z drzew.
Rozwój osobniczy
Cykl osobniczy trwa w Polsce zwykle 4-5 lat, z czego najdłuższy okres przypada na postać larwalną. Postacie dorosłe można spotkać w Polsce od końca maja do początku sierpnia, z największym nasileniem przypadającym na drugą połowę czerwca. Wtedy też odbywają się gody, a samce toczą słynne walki o partnerki. Po kopulacji samice składają jaja do próchna dębowego. Z jaj wylęgają się larwy, dochodząc do 10 cm w ostatnim roku żerowania. Jelonek przepoczwarcza się jesienią i aż do wiosny przebywa w komorze poczwarkowej.
Status gatunku
W Polsce gatunek objęty ochroną prawną. Indeksowany w Czerwonej Księdze Zwierząt u nas i w sąsiednich krajach. Chroniony także przez Konwencję Berneńską, gdzie jest ujęty w kategorii gatunków wymagających tworzenia obszarów ochronnych.
Autor:Paweł Niemiec