Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kawka (Corvus monedula)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: krukowate (Corvidae)
gatunek: Kawka (Corvus monedula)
Charakterystyka/ morfologia
Stosunkowa mała głowa, krótka szyja i krótki krępy dziób. Samiec i samica nie różnią się upierzeniem. Ptaki dorosłe są łupkowo czarne, mają szare boki głowy , karki i perłowo białe tęczówki. Przedstawiciele ze wschodniej Europy na granicy szarej i czarnej barwy mają białą pół-obrożę. Młode mają upierzenie z odcieniem brązowym i bladoniebieskie tęczówki. Jest to ptak niepłochliwy. Przesiaduje na budynkach, drzewach i często się go widzi chodzącego po ziemi. Lot ma zręczny. Widzi się ją często w pobliżu różnych wież, na których siada i wokół których wykonuje akrobacje. Poza sezonem lęgowym można kawki zobaczyć lecące razem z gawronami na noclegowiska. Łatwo ją usłyszeć i zobaczyć przez cały rok. Częściowo wędrowna. Na miejsce kawek, które przesuwają się z nastaniem zimna na zachód, przybywają do nas ptaki ze wschodu i północy. Długość ciała 33- 35 cm, rozpiętość skrzydeł 62 – 72 cm, waga 230 - 240g.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje starsze zadrzewienia, tereny zabudowane, kamieniołomy, ruiny, urwiska i skały w pobliżu terenów rolniczych, od nizin po tereny podgórskie. Żeruje głównie na ziemi na polach, śmietnikach razem z innymi krukowatymi. Żywi się głównie nasionami i owocami, pokarm zwierzęcym składającym się z bezkręgowców, głównie z chrząszczy. Nie gardzi odpadkami. W okresie lęgów wybiera jajka i pisklęta z gniazd drobnych ptaków śpiewających. Chętnie korzysta z pojników i nosi młodym do gniazda wodę w dziobie.
Rozwój osobniczy
Na terenach lęgowych od marca do lipca. Gniazduje pojedynczymi parami lub w koloniach. Gniazdo zakłada w różnych otworach budynków, w kominach, za rynnami, otworach skalnych i dziuplach. Jego podstawę buduje z gałązek, często znacznie poniżej otworu wejściowego. Wyprowadzają jeden lęg w roku. Od kwietnia do maja samica składa 3 do 6 zielonkawo niebieskich, brązowo plamkowanych jaj i wysiaduje je 17 dni. Pozostałymi w gnieździe pisklętami opiekują się przez 35 dni oboje rodzice. Młode, nawet po wylocie na noc wracają do gniazda.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. Liczebność kawki zmniejsza się. Nie są znane przyczyny ani sposoby ochrony tego ptaka.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.