Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kląskawka (Saxicola rubicola)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: drozdowate (Turdidae)
gatunek: Kląskawka (Saxicola rubicola)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco mniejsza od wróbla, z owalna głową i krótkim ogonem. Samiec ma czarna głowę i gardło, grzbiet i ogon. Kuper ma biały, plamkowany. Boki szyi białe, pierś rdzawą. Samica jest mniej kontrastowo ubarwiona. Stronę grzbietowa ma jasnobrązową w plamki, gardło jasne. Młode mają bardziej matowe upierzenie i ciemne prążki na grzbiecie i piersi. Przesiaduje na eksponowanych miejscach w pionowej postawie, na drzewach , wierzchołkach krzewów , wysokich roślinach zielnych, stosie kamieni lub drucie ogrodzeniowym, często wykonuje ruchy skrzydłami i ogonem, oraz zlatuje na ziemię. Lata powoli i na krótkie dystanse falistym lotem. Śpiewa siedząc na eksponowanym miejscu, czasem w locie. Pieśń jest krótka, trudna do opisania. Składa się ze zgrzytliwych i chrapliwych tonów . Długość ciała do 12 -13 cm, rozpiętość skrzydeł 23,5 cm, waga 17 - 19 g. Łatwa do identyfikacji na podstawie głosu i wyglądu. Wędrowna, można go spotkać u nas na terenach lęgowych od marca do października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje głównie w południowej części kraju. Zamieszkuje nieużytki, suche łąki , pastwiska, polany i żywopłoty śródleśne, od nizin po tereny pagórkowate. Poza sezonem lęgowym można ją spotkać na polach i wybrzeżach. Pokarm chwyta na ziemi lub w powietrzu. Są to głównie owady we wszystkich stadiach rozwojowych, pająki i pierścienice.
Rozwój osobniczy
Na terenach lęgowych od marca do października. Gniazduje na ugorach i nasłonecznionych zboczach. Gniazdo dobrze ukrywa na ziemi pod małymi krzaczkami, kępami traw lub innymi roślinami. Buduje je z suchych traw, małych korzeni i mchu wykłada miękką trawą włosiem , czasami małymi piórkami. Można domyśleć się jego lokalizacji obserwując karmiących rodziców lub przypadkowo spłoszywszy wysiadująca samicę. Pary gniazdują oddzielnie, wyprowadzają najczęściej dwa lęgi: pierwszy na przełomie kwietnia i maja, drugi w czerwcu- październiku. Samica w jednym zniesieniu składa 5 do 6 ciemnych, niebiesko zielonych jaj, nieraz z małymi , rdzawymi plamkami., które wysiaduje przez 14- 15 dni . Pisklętami w gnieździe opiekują się oboje rodzice i po 12 -14 dniach młode opuszczają gniazdo, choć nie potrafią jeszcze latać. Kryją się w sąsiedztwie gniazda, gdzie są dokarmiane do czasu uzyskania lotności przez rodziców. Odlatują we wrześniu – październiku. Zimowiska znajdują w Afryce Równikowej i Wschodniej, Azji Mniejszej oraz Indiach.
audemars piguet royal oak replica
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. Liczebność kląskawki się zmniejsza. Nie ma skutecznych metod jej ochrony poza ochroną biotopów lęgowych.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.