Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kormoran czubaty (Phalacrocorax aristotelis)
Systematyka
rząd: pełnopłetwe (Pelecaniformes)
rodzina: kormorany ( Phalacrocoracidae)
gatunek: Kormoranczubaty (Phalacrocorax aristotelis)
Charakterystyka/ morfologia
Mniejszy od kormorana czarnego (Phalacrocorax carbo). Upierzenie czarne z połyskiem zielonym, z zakręconym pękiem piór na czole w szacie godowej. Ma cieńszą szyje, bardziej zaokrągloną głowę ze stromym czołem i mniejszy, smuklejszy dziób. Naga skóra u nasady dzioba ma ograniczony zasięg: kantarek jest opierzony aż po oko, a grube, żółte zajady sięgają poza oko. Młode są zwykle brunatne z białawym gardłem i jaśniejszym spodem ciała, natomiast okolica nogawic jest czarno brunatna. Jaśniejsze pokrywy skrzydłowe kontrastują z płaszczem i lotkami, tworząc w locie jasny pas. Sylwetka w locie charakteryzuje się wypukłym brzuchem, krótszym ogonem, długą smukłą szyją i głową. Skrzydła w locie wydają się prostsze i bardziej zaokrąglone, a ich uderzenia sztywniejsze, szybsze i głębsze. Często lata nisko nad wodą, natomiast tylko wyjątkowo nad lądem. Pływa, nurkuje i rozpościera skrzydła jak kormoran czarny. Długość ciała 65 - 80 cm, rozpiętość skrzydeł 90- 115 cm, waga 1,7 - 2 kg. Częściowo wędrowny. U nas odnotowany głównie latem i jesienią (VII-XII). Trudny do odróżnienia od kormorana czarnego. Jego wykrycie wymaga skrupulatnego przeglądania stad kormoranów na wybrzeżu. W Polsce spotykany sporadycznie Zatoce Gdańskiej
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje wyłącznie skaliste wybrzeża morskie z urwiskami i wyspami. Ptak morski, rzadko pojawiający się w głębi lądu. Poluje dalej od brzegu niż kormoran czarny na ryby morskie i skorupiaki.
Rozwój osobniczy
Gniazduje licznie na półkach skalnych klifów północno zachodniej Europy. Tworzy kolonie lęgowe. Gniazdo buduje zazwyczaj z morszczynu. Składa od 1 do 6 jaj (zazwyczaj 3). Jaja wysiadywane są przez okres 27-29 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 15-20 dniach.
Status gatunku
Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.