Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kraska (Coracias garrulus)
Systematyka
rząd: kraskowe ( Coraciiformes)
rodzina: kraski (Coraciidae)
gatunek: Kraska (Coracias garrulus)
Charakterystyka/ morfologia
Ptak wielkości sójki. Dzięki pięknym barwom sprawia wrażenie egzotycznego ptaka. Ma dużą głowę zaopatrzoną w silny, prosty dziób. Dorosłe są połyskliwe, seledynowo- błękitno- rdzawo- czarne. Młode są jaśniejsze, bardziej matowe i mają brązowawą pierś. Ma zrośnięte dwa wewnętrzne palce, dwa zewnętrzne są wolne . Długość ciała 30 do 35 cm, rozpiętość skrzydeł 62- 71 cm, waga 1,4 – 1,9 kg. Można ją zobaczyć, jak przesiaduje wyprostowana na drzewach, słupach, sieci napowietrznej z której zlatuje ku ziemi atakując ofiarę. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie, od kwietnia do września spotyka się ją przypadkowo. Zimuje we wschodniej Afryce, odlatuje w sierpniu, wrześniu, wraca w kwietni, maju. To właśnie okresie przelotów można spotkać większe grupy krasek poza miejscami lęgowisk.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Częściej spotykana we wschodniej części Polski. Zamieszkuje tereny otwarte i obrzeża prześwietlonych sosnowych lasów rosnących na piaszczystej glebie, zadrzewienia śródpolne i szpalery starodrzewu od nizin , po tereny górskie. Żeruje na otwartych, nasłonecznionych terenach. Czatuje na wysokich posterunkach polując na duże owady i małe kręgowce. Spada na nie z góry jak błyskawica. Jej ofiarą padają owady, głównie prostoskrzydłe (pasikoniki) i chrząszcze, rzadziej dżdżownice i pająki, drobne kręgowce: gady, płazy (żaby) i ssaki (norniki). Nie poluje „na piechotę”, często za to zmienia czatownie. Niekiedy łowi tez owady w locie. Jesienią dietę uzupełnia owocami.
Rozwój osobniczy
Samiec podczas toków wykonuje ewolucje powietrzne i głośno krzyczy „rrak rrak..” Wtedy najłatwiej go wypatrzeć. Gniazdo zakłada w dziuplach drzew często wykutych przez dzięcioła czarnego , rzadziej w norach ziemnych lub otworach w ścianach budynków. Kraska wyprowadza jeden lęg w roku. Samica składa 3 do 5 białych o połyskującej skorupie jaj, które wysiaduje 17 do 20 dni, nieraz pomaga jej w tym samiec. Pisklęta to gniazdowniki. Wykluwają się ślepe i nagie. Zajmują się nimi oboje rodzice przez 27 dni na gnieździe i 22 dni poza nim. Młode odnaleźć można w pobliżu gniazda a samo gniazdo najłatwiej zlokalizować w czerwcu, w okresie karmienia piskląt, które głośno, płaczliwie krzyczą.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. Liczebność kraski stopniowo spada. Na niektórych terenach ptak ten wyginął wskutek wycinania starych drzew, co pozbawia go miejsc do gniazdowania. Można temu częściowo zaradzić zawieszając skrzynki lęgowe, chroniąc tereny lęgowe, pozostawiając stare drzewa z dziuplami.
Przygotowała: Wanda Kula