Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Łabędź czarnodzioby (Cyganus columbianus )
Systematyka
Rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
Rodzina: kaczkowate (Anatidae)
Gatunek: Łabędź czarnodzioby (Cyganus columbianus )
Charakterystyka/ morfologia
Obie płci są ubarwione jednakowo czysto biało. Dziób mają czarny z żółta trójkątną plamą u nasady. W porównaniu z innymi łabędziami ma stosunkowo krótką i grubą szyję i jest bardziej krępy. W locie przypomina gęś. Młode są szare, dziób maja różowy. Długość ciała do 110cm, rozpiętość skrzydeł 186 – 193 cm, waga 3,5 – 6,5 kg . Łabędź czarnodzioby jest jeszcze bardziej hałaśliwy od łabędzia krzykliwego. Ma wyższy głos który brzmi jak miękkie trąbienie lub poszczekiwanie i zwykle wydawany jest w szybszym rytmie. Lecące ptaki wydają często pojedyncze dźwięki przypominające gęganie.. Są to ptaki migrujące, które na zimę przemieszczają się w cieplejsze rejony.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje strefę tundry i lasotundry, gdzie gnieździ się nad jeziorami i rzekami. Zimuje na bagnistych jeziorach a także na wybrzeżach morskich. Żywi się pokarmem roślinnym : trawą i zielonymi częściami roślin wodnych z niewielka ilością drobnych zwierząt wodnych. Żeruje zarówno w wodzie, jak i na lądzie.
Rozwój osobniczy
Monogamiczny. Przystępuje do rozrodu w wieku 4 lat. Gniazdo buduje na ziemi w pobliżu wody. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 3 do 5 żółtawobiałych jaj. Budową gniazda i opieką nad młodymi zajmuje się głownie samica, a samiec dba o bezpieczeństwo rodziny. Krótkie lato arktyczne daje im bardzo niewiele czasu na lęgi. Młode ptaki mogą latać już w wieku 2 miesięcy, niedługo potem we wrześniu rozpoczyna wędrówkę na tereny o łagodniejszym klimacie.
Status gatunku
W Polsce przelotny, spotkać go można miedzy październikiem i kwietniem, przede wszystkim na rozlewiskach rzek głębi kraju, gdzie sporadycznie zimuje. Spotkać go można miedzy październikiem i kwietniem. Objęty ochroną gatunkową .
Przygotowała: Wanda Kula