Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Mewa srebrzysta (Larus argentatus)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: mewy (Laridae)
gatunek: Mewa srebrzysta (Larus argentatus)
Charakterystyka/ morfologia
Samiec i samica ubarwione jednakowo. Głowa, szyja, spód ciała i ogon są białe, grzbiet i skrzydła jasnoszare, nogi cieliste, żółta tęczówka oka. Dziób cielistożółty z czerwoną plamką przy końcu dolnej części. W szacie spoczynkowej głowa brunatno szaro kreskowana. Młode są brązowe z jaśniejszymi plamkami , maja białawy brzuch w brunatne plamy. Szatę ostateczną osiągają w 4 roku życia. Długość ciała 57- 68 cm, rozpiętość skrzydeł 125 – 155 cm, waga 0,6 – 1,3 kg. Lata leniwie i wolno uderza skrzydłami, dobrze pływa, często wypoczywa na brzegu. Przed wybiciem się do lotu bierze krótki rozbieg. Często wydaje miauczące, chichoczące oraz szczekliwe dźwięki. Wędrowna i koczująca.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje płaskie , piaszczyste wybrzeża mórz, rzek i jezior położonych w głębi lądu a także wysypiska śmieci.. Ptaki latają nad wybrzeżami, siadają na wydmach, towarzysza statkom. Żywią się zwierzętami morskimi i odpadkami. Zjadają jaja i pisklęta innych mew, rybitw i ptaków siewkowatych gnieżdżących się na wybrzeżu mórz i stanowi dla tych ptaków poważne zagrożenie. Niektóre ptaki są tak żarłoczne, że zjadają pisklęta sąsiadom z kolonii a nawet swoje własne. Zdarza się, że zjadają także nasiona i zielone części roślin.
Rozwój osobniczy
Gnieździ się w koloniach liczących tysiące osobników w różnorodnym otoczeniu: wśród kęp traw na płaskich wybrzeżach, na skałach nadbrzeżnych, albo wśród trzcin na jeziorach. Znajdowano nawet gniazda na dachach domów. Ptaki przylatują na lęgowiska w marcu lub w kwietniu i po tokach zabierają się do budowy gniazd. Samica zwykle składa 3 oliwkowobrązowe pokryte ciemnymi plamami jaja. Wysiaduje je na przemian z samcem przez 27 dni, zmieniając się kolejno. Pisklęta przebywają na gnieździe lub w jego pobliżu. W razie niebezpieczeństwa mogą uciekać nad wodę, lub mogą kryć się wśród gęstej roślinności. Młode samodzielność uzyskują po 35 dniach, ale dojrzewają po 3 do 5 lat.
Status gatunku
Nie wymaga zabiegów ochronnych..
Przygotowała: Wanda Kula