Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Pełzacz leśny (Certhia Familiaris)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pełzacze (Certhidae)
gatunek: Pełzacz leśny (Certhia Familiaris)
Charakterystyka/ morfologia
Ubarwienie wierzchu ciała pstre, składające się z mieszaniny barw szarej i tabaczkowo- brunatnej, przypominającej korę drzewa, odcień tabaczkowy wyraźniej zaznaczony na kuprze, spód białawy. Długi, podporowy ogon, zakrzywiony dziób. Od bardzo podobnego pełzacza ogrodowego różni się krótszym dziobem o dłuższym pazurem tylnego palca, bielszym spodem ciała, znacznie wyraźniejszą brwią a także śpiewem. Długość ciała 13cm, rozpiętość skrzydeł 19 cm, waga około 10 g. Osiadły, częściowo wędrowny.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje starsze drzewostany borów mieszanych i iglastych, rzadziej lasy. Spotykany zarówno na obrzeżach jak i w głębi kompleksów leśnych. Porusza się po drzewach jak dzięcioł. Wspina się na drzewa nieregularnymi, małymi skokami, co przypomina trochę sposób poruszania się myszy. Odżywia się owadami, pająkami które wydłubuje spod kory drzew i niekiedy owocami.
Rozwój osobniczy
Gniazdo umieszcza w szczelinach drzew lub pod płatami odstającej kory, czasem w specjalnych skrzynkach lęgowych, z bocznym, wąskim otworem wejściowym. W podstawie gniazda występuje gruba warstwa drobnych patyczków, igieł sosnowych, płatków kory, samo gniazdo uwite jest z pasemek łyka i wełny i wysłane piórkami, sierścią i puchem i ma średnicę około 4 cm.. Wyprowadza dwa lęgi w roku, w kwietniu i w czerwcu. W zniesieniu 5 do 7 jaj. Wysiaduje je tylko samica przez 13 do 15 dni, a młode pozostają w gnieździe 16 dni. Poza gniazdem , młodymi opiekuje się tylko samiec, a samica przygotowuje się do drugiego lęgu. W okresie potęgowym towarzyszy żerującym stadkom sikor i raniuszków. Sam stad nie tworzy.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula