Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Piegża (Sylwia curruca)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Piegża (Sylwia curruca)
Charakterystyka/ morfologia
Mniejsza od wróbla. Osobniki dorosłe obu płci i młode wyglądają bardzo podobnie. Mają ciemnoszary wierzch i brudnobiały spód ciała z intensywnie brązowymi piórami. Szarą głowę z ciemnymi policzkami, podgardle prawie białe, nogi niebieskawe lub ołowiowo szare. Ubarwienie jest jednak dość zmienne i niektóre osobniki są bardziej szarobeżowe , inne maja brunatny płaszcz, popielaty wierzch głowy i wyraźną popielatą maskę. Młode maja ciemniejszy wierzch głowy, płowy spód ciała i jasno obrzeżone pokrywy skrzydłowe. Bardzo aktywna w gęstych zakrzaczeniach. Śpiewa w ruchu, często na obrzeżach gęstwiny. Nie jest płochliwa. Słabo reaguje na człowieka zbliżającego się do gniazda. Długość ciała 12,5 cm, rozpiętość skrzydeł 19 cm, waga ok. 11 - 13 g Odlatują w sierpniu - październiku, wracają w kwietniu- maju. Podczas wędrówki oraz zima występują w luźnych stadach, łącząc się często z innymi gatunkami.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Unika dużych kompleksów leśnych. Chętnie zasiedla kępy krzewów w pobliżu polnych dróg, zadrzewienia śródpolne, skraje lasów, ogrody, sady, cmentarze i parki. Czasem jest bardzo liczna w parkach dużych miast. Żywi się głównie owadami, ich larwami i poczwarkami, w lecie i na jesieni zjada również jagody. Pokarm zdobywa na liściach i cienkich gałązkach drzew i krzewów.
Rozwój osobniczy
Przylatuje w drugiej połowie kwietnia. Są monogamiczne. Samce przylatują jeden dzień wcześniej niż samice i zajmują terytoria lęgowe. Pieśń samca składa się z dwóch części: bardzo cichego szczebiotliwego wstępu oraz części głównej, bardzo twardego trelu przypominającego nieco bulgotanie albo klekotanie . Okres lęgowy trwa od maja do lipca. W gęstych krzakach, żywopłotach, zwykle na wysokości 1 metra buduje gniazdo z suchych łodyg i traw. Konstrukcja gniazda jest bardzo słaba. Jego zewnętrzne warstwy są często pokryte pajęczyną. Składa 5 żółto białych jaj z dość dużymi, brązowymi i szarymi plamami, które tworzą mały pierścień wokół tępego bieguna jaja. Wysiadują je oboje rodzice przez 11 – 13 dni. Młode pozostają w gnieździe przez mniej więcej tyle samo czasu. Rodzice karmią je w pobliżu gniazda jeszcze jakiś czas po wylocie. Często wychowuje w gnieździe kukułkę .
Status gatunku
W Polsce gatunek średnio liczny. Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.