Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Rybitwa białoczelna (Sternula albifrons)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: rybitwy (Sternidae)
gatunek: Rybitwa białoczelna (Sternula albifrons)
Charakterystyka/ morfologia
Ma niewielkie rozmiary i smukłą sylwetkę. W szacie godowej ma białe czoło, czarny wierzch głowy, popielaty grzbiet i skrzydła oraz biały spód i krótki, wcięty ogon. Ma żółty dziób a czarną końcówką i pomarańczowo – żółte nogi. Wyróżniającym szczegółem tego gatunku jest występujący na końcu skrzydeł czarny klin. W upierzeniu spoczynkowym dziób ciemnobrunatny i białe ciemię. Młode maja brązowy rysunek na przodzie skrzydeł i na grzbiecie i żółtobrązowe nogi. Lata szybko i często zawisa nad wodą. Często wydaje głośne, przenikliwe „ krit”. Długość ciała 21 - 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 – 55 cm, waga 40 - 60 g. Wędrowna, zimuje u zachodnich wybrzeży Afryki. Przylot w końcu maja, odlot do października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla piaszczyste brzegi i wyspy położone w nurcie największych rzek oraz na zbiornikach wodnych, a także na wybrzeżu. Poza obszarem lęgowym, pojawia się na różnych wodach rzadko i w niewielkiej liczbie. Żywi się drobnymi rybami, skorupiakami i owadami. Swych ofiar wypatruje w locie, po czym rzuca się na nie z powietrza i zanurza pod wodę. Łowi ryby rzucając się do wody lotem ślizgowym. Często towarzyszy temu głośny plusk.
Rozwój osobniczy
Gniazduje kolonijnie, często obok rybitw innych gatunków. Przystępuje do lęgów w wieku 2 lat i jest monogamiczna. Odchowuje jeden lęg w sezonie. Toki rozpoczynają się gromadnymi lotami, podczas których jedne ptaki nurkują. Złowiona rybkę ofiarowują wybranej partnerce Takie „zaręczyny” kończą się szeregiem specyficznych ruchów naziemni, po czym samica składa od 1 do 3 szarawoochrowych, ciemno plamkowanych jaj w maju, na otwartej przestrzeni , w płytkim dołku wygrzebanym w podłożu w pobliżu wody. Dołek często otaczają kamyczki bądź muszelki. Jaja wysiadują oba ptaki przez 18 – 22 dni. Młode są lotne po 3 tygodniach od przyjścia na świat.Lęgowiska opuszcza w lipcu i sierpniu.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej miejsc gniazdowania.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.