Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Rybitwa białoskrzydła ( Chlidonias leucopterus)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: rybitwy (Sternidae)
gatunek: Rybitwa białoskrzydła ( Chlidonias leucopterus)
Charakterystyka/ morfologia
W szacie godowej ma czarną głowę, grzbiet i spód ciała. Jej skrzydła wydają się z wierzchu niemal zupełnie białe, podobnie jak ogon. Od spodu jasne lotki kontrastują z czarnymi pokrywami podskrzydłowymi. Ma czarny dziób i pomarańczowo czerwone nogi. Wczesnym latem ptaki zaczynają się pierzyć do szaty spoczynkowej, w której są szare na wierzchu i białe na spodzie, a na głowie mają jedynie ciemna plamę, która obejmuje tył ciemienia i pokrywy uszne. Upierzenie młodych jest podobne, ale w czarne plamy pod spodem. Długość ciała 23 - 27 cm, rozpiętość skrzydeł 60 - 67 cm, waga 50 - 75 g. Wędrowna, zimuje w Afryce. Na terenach lęgowych spędza niewiele czasu. Przylatuje w końcu maja, odlatuje już w lipcu..
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek stadny, często tworzy duże koncentracje. Spotkać go można na zalanych łąkach i nad zarastającymi zbiornikami wodnymi: jeziorami, torfiankami i stawami.. U nas wyłącznie po wschodniej stronie Wisły : Dolinie Biebrzy, Narwi, Polesiu Lubelskim. Na zachodzie pojawia się niekiedy w przelotach. Żywi się głównie owadami, w mniejszym stopniu także innymi wodnymi bezkręgowcami, małymi rybkami i płazami. Ptak łowi je najczęściej latając nad wodą z głową pochylona do dołu.
Rozwój osobniczy
Gniazduje kolonijnie na zalanych łąkach i zarastających zbiornikach wodnych w skupieniach po kilka do kilkunastu gniazd na pływających roślinach, zwłaszcza liściach osoki aloesowatej, usłane z suchych lub gnijących źdźbeł, z góry niczym nie osłonięte. Samica składa od 2 do 3 oliwkowobrązowych, ciemno nakrapianych jaj . Jaja wysiadują na zmianę przez 14 – 17 dni. Młode potrafią latać po 3 tygodniach od wyklucia się. Rodzice karmią swoje potomstwo nawet po opanowaniu przez nie trudnej sztuki latania. Lęgowiska opuszczają w lipcu i sierpniu.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej miejsc gniazdowania.
Przygotowała: Wanda Kula