Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Rybitwa popielata (Sterna paradisaea)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: rybitwy (Sternidae)
gatunek: Rybitwa popielata (Sterna paradisaea)
Charakterystyka/ morfologia
Ma delikatniejszą budowę niż rybitwa rzeczna, dłuższymi skrajnymi sterówkami, bardziej zaokrąglona głową oraz nieco krótszymi nogami i dziobem. Ptaki w szacie godowej mają dziób jednolicie ciemnoczerwony, spód ciała popielaty, tak samo jak płaszcz. Często biała smuga pomiędzy czarna czapka i białą szyją. Rozpostarte lotki widziane od spodu sprawiają wrzenie prześwitujących, wzdłuż tylnej krawędzi zewnętrznej części skrzydła występuje cienki, czarny pasek. Młode mają białe czoło, czarną maskę i ciemię oraz czarniawy dziób. Spód ciała biały, na szarawym płaszczu występuje łuskowaty rysunek. W locie na wierzchu skrzydeł uwidacznia się przyciemnienie. Bardzo dobry i wytrwały lotnik. Corocznie potrafi przelecieć nawet 60 tys. kilometrów. Długość ciała 38 cm, rozpiętość skrzydeł 70 – 82 cm, waga 80 - 145 g. Migruje przez teren naszego kraju od połowy kwietnia do połowy listopada. Jej przelot w strefie wybrzeża bywa niekiedy bardzo intensywny i możemy wtedy zaobserwować dziesiątki migrujących ptaków. Sporadycznie pojedyncze osobniki widywane są w głębi lądu, jednak ze względu na duże podobieństwo do rybitwy rzecznej bardzo trudno to stwierdzić.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla w okresie lęgowym wybrzeża mórz i zbiorniki wodne w północnej części Eurazji i Ameryki Północnej. W okresie poza lęgowym gatunek ten prowadzi pelagiczny tryb życia, zimę spędza u brzegów Antarktydy. Żywi się niewielkimi rybami, skorupiakami i owadami. Poluje spadając na ofiarę z powietrza i zanurza głęboko lub zbierając zdobycz z jej powierzchni. Owady chwyta również w locie, wyjątkowo żeruje na ziemi.
Rozwój osobniczy
To ptaki monogamiczne i wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazduje kolonijnie w pobliżu morza, przeważnie na łące lub wśród kamieni. Do gniazdowania przystępują pod koniec maja lub w czerwcu. Jaja 2 – 3 oliwkowobrązowe lub zielonkawe w szare i ciemnobrązowe plamy składane są w płytkim zagłębieniu, niczym nie wyścielonym bezpośrednio na podłożu. Wysiadują je samica karmiona przez samca przez 20- 24 dni . Młode opuszczają gniazdo niekiedy już w drugi dzień po wylęgu i pozostają pod opieką rodziców do osiągnięcia samodzielności. Do rozrodu przystępują w 4 roku życia, choć zdarzają się przypadki wcześniejsze. Począwszy od końca lipca ptaki wyruszają w drogę na odległe zimowiska.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej.
Przygotowała: Wanda Kula