Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Siwerniak (Anthus spinoletta)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pliszkowate (Motacillidae)
gatunek: Siwerniak (Anthus spinoletta)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco większy niż świergotek łąkowy. W szacie godowej ma szarą głowę z jasną brwią i gardłem, oliwkowobrunatny wierzch ciała oraz różowawą pierś. Ptaki w szacie spoczynkowej są szaro- brązowe z wierzchu i białawe na spodzie, z ciemnymi plamkami na piersi i bokach ciała. Niezależnie od pory roku ma jasna brew, paski na skrzydłach i brzegu ogona oraz ciemną, prawie czarną barwę nóg. Młode maja bardzo intensywne plamki. Chodzi i dość szybko biega po ziemi kiwając głową. Przesiaduje na dużych kamieniach i innych wyższych miejscach, Lot ma szybki, falisty. Śpiewa w locie podobnie jak świergotek łąkowy, ale głośniej, dłuższymi zwrotkami bardziej melodyjnie. Długość ciała 16 - 17 cm, rozpiętość skrzydeł 24 - 29 cm, waga 19 - 22 g. W zimie podejmuje w stadkach niewielkie wędrówki w niziny, poza granice Polski. Przylot w końcu marca, odlot od sierpnia do października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
W okresie lęgowym zasiedla wysokogórskie torfowiska, hale i podmokłe łąki na poziomie piętra kosodrzewiny. Po zakończeniu lęgów zlatuje sukcesywnie na niziny, gdzie zostaje na zimę. Przebywa wtedy w stadkach na brzegach zbiorników wodnych i na terenach podmokłych. Żywi się głównie owadami i pająkami chwytanymi na ziemi, zjada również nasiona roślin.
Rozwój osobniczy
Wyprowadza w roku do dwóch lęgów. Gnieździ się na ziemi, często na pochyłym stoku. Szare, gęsto plamkowane jaja w liczbie od 4 do 6 wysiaduje przez 14 dni tylko samica. Pisklęta uzyskują zdolność do lotu w 2 tygodnie od wyklucia, choć przez pewien czas pozostają jeszcze pod opieką obojga dorosłych.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.