Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Śmieszka (Larus ridibundus)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: mewy ( Laridae)
gatunek: Śmieszka (Larus ridibundus)
Charakterystyka/ morfologia
W przybliżeniu rozmiarów gołębia. Ma dość małą głowę i smukły czerwony dziób. Czerwone nogi i czarne zakończenie lotek I rzędu. W szacie godowej czekoladowo brązowa barwa głowy nie obejmuje potylicy. W upierzeniu spoczynkowym głowa jest biała z popielatoszarym ciemieniem i brązowa plamą za oczami. Upierzenie ptaków młodych podobne do upierzenia dorosłych lecz młode mają brązowe i czarniawe pióra na skrzydłach i czarną przepaskę na końcu ogona. Lata zwinnie. Czasami krąży w locie szybowcowym. Podczas pokonywania znacznych odległości stado formuje klucze. Dobrze pływa, po ziemi zręcznie biega. Często wydaje głośne chichotliwe ”criip”. Długość ciała 37- 42 cm, rozpiętość skrzydeł 85- 100 cm, waga 2,10 do 3,00 kg. Wędrowna. Przylot w marcu, odlot z lęgowisk w lipcu, z innych terenów od sierpnia do października. Część zimuje w miastach ad rzekami.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Bytuje na błotach i zbiornikach wodnych z wysepkami. Poza sezonem lęgowym można ja spotkać na innych wodach śródlądowych i na wybrzeżu morskim. Czasami odlatuje daleko od wody odwiedzając pola i miasta. Pokarmem śmieszki są głównie drobne zwierzęta, w małym stopniu także nasiona, owoce oraz odpadki. Zdobywa pokarm zarówno na ziemi, jak i w powietrzu, między drzewami i na wodzie.
Rozwój osobniczy
Na terenach lęgowych przebywa od marca do sierpnia. Żyje wtedy w stadach, nigdy pojedynczo. W czasie toków para staje naprzeciw siebie z na pół rozwiniętymi skrzydłami i rozpostartym ogonem, składa dzioby na piersiach, po czym wyrzuca je w górę, kiwa głowami, schyla się i przeprowadza pozorowane ataki. Gniazdo buduje na wodzie , wśród roślinności i na ziemi z liści i łodyg trzcin, turzyc, manny i innych roślin rosnących w sąsiedztwie.. Broni gniazda, jest agresywna i krzykliwa. Najstarsze ptaki zakładają gniazda w środku kolonii, młodsze, które przyleciały później, na brzegach.Wyprowadza jeden lęg w roku, od kwietnia do lipca samica składa 3 ciemnozielone, pokryte ciemnymi plamami jaja, które oboje rodzice wysiadują przez 23 dni. Pisklęta, którymi opiekują się oboje rodzice, pozostają w pobliżu gniazda do 27 dni.
Status gatunku
Gatunek nie wymaga zabiegów ochronnych.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.