Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Strumieniówka (Locustella fluviatilis)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Strumieniówka (Locustella fluviatilis)
Charakterystyka/ morfologia
Podobna do świerszczaka. Ma jednolicie ciemny, oliwkowobrązowy wierzch ciał i brudnobiały spód. Podgardle upstrzone ma brązowymi paskami sięgającymi górnej części piersi. Ubarwienie samicy jest identyczne. Młode są szarobrązowe a paski na piersi i podgardlu są słabo widoczne. Występuje samotnie i prowadzi skryty tryb życia. Śpiew samca podobny do głosu pasikonika zielonego. Najczęściej można go usłyszeć w okresie poprzedzającym lęgi . Najintensywniej śpiewa od wczesnego wieczora do rana siedząc na gałązce krzewu . Długość ciała 13 - 14 cm, rozpiętość skrzydeł 19 - 22 cm, waga 12 - 23 g. Wędrowna. Zimę spędza w południowo – wschodniej Afryce. U nas przebywa od końca kwietnia do połowy września.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje obrzeża wilgotnych i podmokłych lasów graniczących z łąkami, torfowiskami i zbiornikami wodnymi, a także zarośla wierzbowe porastające brzegi rzek oraz łany pokrzyw z pojedynczymi drzewami. Zjada głównie owady i inne bezkręgowce..
Rozwój osobniczy
Monogamiczna, odchowuje co roku jeden lęg. Gniazdo z suchych traw , liści drzew i mchu tuż nad ziemią budowane jest głównie przez samicę, niekiedy przy pomocy samca. 3 do 6 białych, rdzawo plamkowanych jaj wysiaduje wyłącznie matka przez około 13 dni. Oboje rodzice zajmują się ogrzewaniem i karmieniem piskląt. Dostarczają im pożywienie także przez kilkanaście dni po opuszczeniu gniazda.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula