Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Świergotek łąkowy (Anthus pratensis)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pliszkowate (Motacillidae)
gatunek: Świergotek drzewny (Anthus pratensis)
Charakterystyka/ morfologia
Przypomina skowronka polnego, ale jest od niego mniejszy i bardziej wysmukły. Z wierzchu oliwkowobrązowy , płowożółtawy na spodzie. Wierzch głowy i grzbiet ma mocno kreskowane, a pierś i boki pokryte ciemnymi plamkami układającymi się w równoległe linie. . Wokół oka cienka, jasna obrączka, nad okiem biegnie delikatnie zaznaczona brew. Ptaki obu płci wyglądają podobnie. Bardzo podobny do świergotka drzewnego. Spłoszony wzbija się w powietrze i krąży wydając ostrzegawcze głosy. Bardzo podobny do świergotka drzewnego, rozpoznawalny głównie po głosie. Śpiew zaczyna szeregiem szybkich i wysokich tonów, które stopniowo wzmagają się i kończy harmonijnym trelem. Śpiewa w locie. Długość ciała 14 - 15 cm, rozpiętość skrzydeł 22 - 25 cm, waga 15 - 22 g. Wędrowny. Zimę spędza w strefie Morza Śródziemnego. U nas przebywa od końca marca do września. Zdarza się, że występuje w Polsce przez cały rok.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla pokryte trawą stoki gór, wrzosowiska, wilgotne łąki i torfowiska oraz bagna. Zwykle występuje pojedynczo. Podczas migracji pojawia się w luźnych stadach nad brzegami wód. Z reguły ptaki przebywają wśród niskiej roślinności, niekiedy siadają na słupkach ogrodzeniowych i krzewach. Żywi się owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami, pajęczakami, drobnymi ślimakami i nasionami.
Rozwój osobniczy
Monogamiczny, odchowuje co roku do dwóch lęgów w czasie roku. Gniazdo zakłada na ziemi pod osłoną roślinności. Buduje je wyłącznie samica, w płytkim zagłębieniu, z łodyg i liści traw oraz z mchu, wyściela włosiem. 4 do 6 szarawych, brązowo nakrapianych jaj wysiaduje wyłącznie matka przez około 13 dni. Oboje rodzice zajmują się ogrzewaniem i karmieniem piskląt. Dostarczają im pożywienie także przez 2 – 3 tygodnie po opuszczeniu gniazda.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.