Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Trznadel (Emberiza citrinella)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: trznadlowate (Emberizidae)
gatunek: Trznadel (Emberiza citrinella)
Charakterystyka/ morfologia
Nieznacznie większy do wróbla, o smukłej sylwetce i wydłużonym ogonie. Głowę i spód ciała ma mniej albo bardziej żółte, wierzch rdzawobrązowy, grzbiet, pierś i brzuch ciemno kreskowane. Ubarwienie samca w szacie godowej przybiera intensywne odcienie, samica jest natomiast bardziej stonowana., poza tym ma wyraźny, ciemny rysunek na głowie. Mało płochliwy. Pozwala się obserwować z kilku metrów. Skacze po ziemi utrzymując ciało w pozycji prawie pionowej. Często potrząsa ogonem i sporadycznie podnosi pióra na głowie. Długość ciała 16 - 18 cm, rozpiętość skrzydeł 23 - 30 cm, waga 25 - 36 g. Możemy go u nas spotkać przez cały rok.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje na terenach otwartych, obrzeżach lasów, śródpolnych zadrzewieniach, pośród zakrzaczonych miedz, sadach i w pobliżu zabudowań gospodarczych, gdzie pojawia się głównie w okresie pozalęgowym. Wtedy tego typu koncentracje mogą liczyć kilkadziesiąt osobników, a zimą nawet setki. Zimowe stada rozpadają się w lutym. Żywi się nasionami traw i innych roślin, a wiosna i latem zjada również drobne bezkręgowce, głównie owady.
Rozwój osobniczy
Monogamiczny. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Pary zajmują osobne terytoria, a samce swoim śpiewem sygnalizują ich zajęcie. Często są agresywne w stosunku do rywali. Za pierwszym razem składanie 3 do 5 jaj pokrytych czarnymi, brązowymi lub purpurowymi kreskami i paskami na brudnobiałym tle ma miejsce od kwietnia do maja, drugie zniesienia pojawiają się w czerwcu. Gniazdo znajduje się zwykle na ziemi, lub kilka centymetrów ponad nią , wśród roślinności zielnej albo na niskim krzewie. Zbudowane jest ze źdźbeł trawy, korzonków, i liści i wyścielone delikatnymi trawami i włosiem końskim. Jaja są składane w dobowych odstępach i wysiadywane przez oboje rodziców przez 12 – 14 dni. Pisklęta są karmione przez oboje rodziców, a zdolność do lotu uzyskują po 11 – 13 dniach. Po kolejnych 1- 2 tygodniach stają się samodzielne.
Status gatunku
Objęty ochroną ścisłą.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.